Špaldová mouka: je opravdu tak zdravá?

špaldová mouka a zdraví

Špaldová mouka se objevuje v supermarketech až v posledních letech jako alternativa k obyčejné bílé mouce. Špaldová mouka má však tisíciletou historii, která sahá až do doby bronzové. Dokonce i Římané používali špaldu jako zdroj potravy při válečných taženích po světě. 

Na špaldovou mouku se však celkem zapomnělo díky obrovské poptávce po klasické bílé mouce. Její oříšková příchuť a nutriční hodnoty s ní dělají velmi kvalitní potravinu, která se hodí jako náhrada za běžnou bílou mouku. Špaldová mouka je něco jako starý příbuzný obyčejné pšeničné mouky. Špaldová mouka obsahuje také lepek a má o něco více živin, než mouka obyčejná. 

Co obsahuje špaldová mouka? 

Celozrnná špaldová mouka obsahuje všechny složky zrna. Díky tomu můžeme najít v celozrnné špaldové mouce spoustu důležitých minerálů a vlákninu. Špaldová mouka je také kvalitním zdrojem sacharidů a vitamínů. 

Sacharidy – sacharidy ze špaldové mouky pochází ze škrobu a vlákniny

Tuk – špalda obsahuje velmi malé množství tuku a to méně, než 2g na 100g mouky

Vitamíny a minerály – špaldová mouka obsahuje mangan, zinek, železo, niacin, vitamín e, thiamin a menší množství vápníku 

špaldová mouka –  nutriční hodnotyna 100 gramů 
Energie367 kcal
Bílkoviny16,7 g
Tuky1,67 g
Sacharidy73 g
Vláknina13,3 g
Vápník 33 mg
Železo3,33 mg
Cholesterol0 mg
Sodík0 mg

Zdroj

špaldová mouka obsahÚčinky a benefity špaldové mouky

Špaldová mouka je pro naše zdraví prospěšná díky velkému obsahu vlákniny, která působí preventivně proti řadě onemocnění (cholesterol, cukrovka atd.). Špalda nám také pomáhá udržovat naše kosti zdravé díky obsahu manganu a zinku. 

1. Zdroj vlákniny – zlepšuje trávení 

Špaldová mouka obsahuje 13 gramů vlákniny na 100 g. Vláknina zlepšuje trávení a také pomáhá redukovat hladinu cukru v krvi. Pravidelný přísun vlákniny pomáhá preventivně proti cukrovce, obezitě a kardiovaskulárním onemocněním. 

Vláknina obsažená ve špaldě také pomáhá snižovat cholesterol. Pravidelný příjem vlákniny snižuje špatný cholesterol LDL a eliminuje ho z těla. 

2. Zdroj Manganu – zdravé kosti

Špaldová mouka obsahuje také Mangan, který je v našem těle důležitý pro náš imunitní systém, zdraví kostí a vstřebávání živin. Mangan pomáhá hlavně starším lidem společně s vápníkem a zinkem jako prevence proti řadě onemocnění kostí. S věkem je člověk náchylnější ke zlomeninám také díky nedostatku těchto důležitých živin a proto je důležité jíst v pozdějším věku potraviny bohaté na mangan, zinek a vápník. 

3. Zdroj Niacinu a Thiaminu – snižuje stres

Špalda je zdrojem Niacinu a Vitamínu B1, které podporují náš imunitní systém. Vitamín B1 pomáhá při psychické zátěži a snižuje stres a pocity úzkosti. 

Niacin je důležitý vitamín B3, který pomáhá jako prevence proti řadě onemocnění, jako je ztráta paměti, akné, osteoporóza, migréna, závratě a nemoci kůže. 

4. Pomáhá zlepšovat cirkulaci krve a zlepšuje zdraví srdce

Špaldová mouka obsahuje důležité železo, které zlepšuje cirkulaci krve v našem těle. Vláknina pomáhá jako prevence proti onemocnění srdce. Dle této analýzy se zvýšení příjmu vlákniny ve stravě projevuje na snížení rizika mrtvice. 

Je tedy špaldová mouka zdravější než bílá pšeničná mouka?

Špaldová mouka a pšeničná mouka mají velmi podobné nutriční hodnoty. Každá mouka obsahuje vlákninu, sacharidy, vitamíny a minerály. U špaldové mouky je plusem to, že obsahuje větší množství minerálů a to hlavně manganu, který je důležitý pro naše kosti. 

Špaldová mouka a lepek

Špaldová mouka obsahuje lepek stejně jako obyčejná bílá mouka a není tedy bezlepková. Špalda ale obsahuje menší množství gluteninu, který je v běžné mouce ve větším množství. U někoho s intolerancí lepku se špalda tráví lépe, než je tomu u bílé mouky. Pokud ale trpíte Celiakií, tak se špaldové mouce určitě vyhněte. 

V roce 1995 vědec Herbert Wieser z Německa zkoumal strukturu proteinu mezi špaldou a moderní moukou a našel několik odlišností. Došel však k závěru, že na špaldu lidé s celiakií reagují stejně jako na moderní pšeničkou mouku a měli by ji tedy vyřadit z jídelníčku stejně jako obyčejnou pšeničnou mouku. 

špaldov

Pomáhá špaldová mouka při hubnutí? 

Přidáním špaldové mouky do vaše dietního plánu magicky nezhubnete, ale určitě tělu dodáte potřebné živiny, které jsou pro hubnutí potřeba. Vysoký obsah vlákniny ze špaldy vás udrží bez pocitu hladu po delší dobu. Při hubnutí je potřeba myslet na příjem sacharidů, kterých má špaldová mouka velké množství. Pečivo ze špaldové mouky je dobré jíst zejména ráno pro přísun sacharidů na celý den. 

Jaký glykemický index má špaldová mouka? 

Glykemický index udává, jak rychle se při trávení uvolňuje glukóza do krve. Čím větší glykemický index má daná potravina, tím se zvětšuje hladina glukózy v krvi. 

Je dobré si dát pozor na průmyslově upravenou špaldovou mouku, jelikož má snížený obsah vlákniny a větší glykemický index, což má za následek rychlejší zvýšení hladiny glukózy v krvi. Glykemický index celozrnné špaldové mouky je kolem 60-70 (záleží na zpracování) a tolik se tak neliší od té obyčejné. Příliš velký přísun pečiva ze špaldy tak může napomáhat ukládání tuku v těle.