Mezi časté příznaky nedostatku hořčíku patří hlavně křeče, svalová slabost, nespavost, podrážděnost, srdeční arytmie, zhoršení dlouhodobé paměti, migrény a vysoký krevní tlak.
Nedostatek hořčíku nemusí nutně znamenat všechny příznaky, ale časem se může u člověka projevit zejména křeče a nespavost. Většina hořčíku (50-60%) je uložena v kostech a velmi malé množství v krvi (pod 1%).
Hořčík je minerál, který je zahrnut ve více jak 300 biochemických reakcí v našem těle. Hraje tedy velmi důležitou roli v boji proti křečím, nespavosti, migrénám a špatné náladě.
Nedostatek hořčíku souvisí se špatnou životosprávou, nadměrnou konzumací alkoholu a cukrovkou.
13 příznaků nedostatku hořčíku:
1. Křeče a a třes
Křeče a a třes je nejčastějším příznakem nedostatku hořčíku. V nejhorších případech dochází i k záchvatům. Když ho máte nedostatek tak se špatně zachytává vápník a to způsobuje křeče. Vědci věří, že je to hlavně z důvodu, že na nervové buňky působí vápník příliš stimulačně a díky tomu jsou tyto nervové buňky podrážděny. Hořčík pomáhá při regulaci vápníku a tím pádem zabraňuje křečím.
Je dobré mít ale na paměti, že svalové křeče mohou být způsobeny i z jiných důvodů, jako je například příliš mnoho kofeinu nebo stresová situace. Při prvním příznaku křeče je dobré si svaly masírovat a protahovat, jelikož na nás hořčík nepůsobí ihned. Doporučuje se také doplnění vitamínem D, vitamínem B a vitamínem E, které hrají také významnou roli při křečích.
2. Srdeční arytmie
Srdeční arytmie je také projevem nedostatku hořčíku. Pokud naše srdce bije příliš rychle nebo naopak příliš pomalu, nebo nepravidelně, je za tím možná právě nedostatek hořčíku. Naše srdce potřebuje ke správné činnosti hořčík (pro správnou kontraktilitu). Jeho role je také důležitá při regulaci vápníku a draslíku ve svalových vláknech.
3. Únava
Hořčík je také spojený s produkcí energie v našem těle. Nízké hodnoty hořčíku v těle můžou být důvodem časté únavy a celkové slabosti našeho těla. Důležitou součást hořčík také hraje při metabolismu dalších minerálů a vitamínů jak je vitamin D, vitamín C, zinek, vápník.
4. Vysoký krevní tlak
Mezi dalším příznakem nedostatku hořčíku je zvýšení krevního tlaku, což může způsobovat řadu srdečních problémů. Přísun dostatečného množství hořčíku tak může napomáhat při vysokém krevním tlaku. Hořčík působí na svaly a cévy a tím pomáhá regulovat vysoký krevní tlak.
5. Nízké hodnoty Vitamínu D
Hořčík nám pomáhá vstřebávat vitamín D. Mnoho lidí totiž neví, jak moc je důležitý tento prvek pro správné vstřebání vitamínu D. Hořčík totiž aktivuje všechny důležité enzymy pro správnou metabolizaci Vitamínu D.
[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”#5dd844″ class=”” size=””]Hořčík je jedním z nejdůležitějších minerálů. Má na svědomí více jak 300 biochemických reakcí v našem těle.[/perfectpullquote]
6. Bolest hlavy a migrény
Nedostatek hořčíku má také příznak bolesti hlavy a migrény. Až 60% lidí, kteří trpí častou migrénou mají nedostatek hořčíku. Hořčík má totiž zásadní vliv na neurotransmitery a receptory serotoninu a tím pádem může být právě nedostatek příčinou bolesti hlavy. Pokud trpíte migrénou je dobré zařadit hořčík do vaší stravy nebo si jej koupit jako doplněk v lékárně.
7. Mentální poruchy – úzkosti, deprese
Úzkost a podrážděnost jsou další příznaky nedostatku hořčíku. Hořčík hraje významnou roli při regulaci neurotransmiterů. Neurotransmitery jsou velice důležité pro správnou regulaci spánku, chování a soustředění. Hořčík je také důležitý při produkci GABA – což je důležitý neurotransmiter, díky kterému máme duševní klid a pohodu. Pokud tělo špatně produkuje neurotransmiter GABA jsme podráždění, máme úzkosti a výkyvy nálad.
8. Svalová slabost a celková únava
Svalová slabost je také častým projevem nedostatku hořčíku. Únava je dle vědců příčinou ztráty draslíku ze svalových buněk. Pokud je ale svalová únava častá, nemusí se jednat pouze o nedostatek hořčíku, ale může to být i náznak závažnější nemoci.
9. Nechuť k jídlu a zácpa
Hořčík napomáhá tělu při trávení bílkovin, cukrů a tuků. Bez hořčíku se špatně zpracovává strava a tím pádem netrávíme dobře. Dostatečný příjem hořčíku nám dále pomáhá vytvářet zdravou stolici a tudíž zamezuje vzniku zácpy. Hořčík nám totiž do střev pomáhá dostat vodu a tím pádem reguluje tuhost stolice. Navíc nám hořčík zlepšuje kontrakci svalů a zamezuje křečím, což může být velký problém při zácpě.
10. Ztuhlost a brnění končetin
Pocit brnění a ztuhlost může být jedním z příznaků nedostatku hořčíku. Hořčík účinkuje na nervový systém a podporuje správnou funkci a tak může být tuhost a brnění právě příznakem nedostatku. Nedostatek hořčíku může mít za následek, že vaše tělo neposílá správné signály do nervů a tudíž můžeme pociťovat brnění na rukou, nohu a obličeji.
11. Nespavost
V dnešní době trápí spoustu lidí nespavost. Zařazením hořčíku se zlepšuje spánek i jeho celková kvalita. Proč je tak hořčík důležitý při nespavosti je hlavně z důvodu, že se podílí na produkci neurotransmiteru GABA, který je zodpovědný za klidnou mysl a dobrý spánek. Neurotransmiter GABA naše tělo uvádí do stavu relaxace a pohody. Při nedostatku neurotransmiteru GABA jsme podrážděná a tudíž nemůžeme často usnout. Pokud máte nekvalitní spánek a nemůžete usnout, tak je dobré zkusit přidávat do vaší diety potraviny bohaté na hořčík.
12. Osteoporóza
Nedostatek hořčíku může zvyšovat riziko vzniku osteoporózy. Hlavním důvodem je to, že naše tělo uchovává v kostech hořčík a jeho úbytek má za následek špatný stav kostí.
13. Špatná paměť
Hořčík zlepšuje funkce synapsí v mozku a tím se zlepšuje dlouhodobou paměť. Při nedostatku hořčíku je dalším příznakem špatná paměť. Hořčík podle některých studií napomáhá také při učení a zlepšuje celkovou soustředěnost a koncentraci na práci a učení. Některé studie poukazují i na to, že nízká hladina hořčíku přispívá k civilizačním chorobám a hlavně zhoršení dlouhodobé paměti zejména u stárnoucí populace.
Co si dát za potraviny při nedostatku hořčíku?
Potraviny bohaté na hořčík bychom měli jíst co nejvíce, pokud chceme mít zdravé tělo i mysl. Pokud vás trápí svalové křeče zařaďte do svého jídelníčku hořkou čokoládu nebo dýňová semínka. Jako další zdroj hořčíku můžeme zařadit špenát, který se hodí ke všem jídlům jako příloha. Luštěniny a kvalitní mléčné výrobky jsou taky dobrým zdrojem hořčíku.
Zde je seznam nejlepších potravin s velkým obsahem hořčíku:
- hořká čokoláda
- avokádo
- ořechy a semínka
- banán
- špenát
- dýňová semínka
- jogurty a kefíry
- černé fazole
- sojové mléko
- arašídy
- kešu ořechy
- mandle
Ořechy, kakao a hořká čokoláda jsou skvělým zdrojem hořčíku. Pro správnou funkci našeho organismu je dobré jíst potraviny bohaté na hořčík každý den.
Hořčík je životně důležitý minerál pro naše tělo a to zejména pro správnou funkci nervů a svalů. Nedostatek hořčíku je díky špatné životosprávě čím dále častější a proto je dobré si jej každý den doplňovat nejlépe z kvalitních potravin.