Co je to Melatonin a jak nám pomáhá spát?
Melatonin je hormon, který je produkován šišinkou (epifýzou) v mozku. Často se také nazývá „hormon spánku“, jelikož se produkuje především v noci a reguluje rytmus. Produkce melatoninu je největší ve tmě (tělo se tak připravuje na spánek) a naopak ho zase postupně ubývá, když vychází slunce (tělo se připravuje na vstávání). Množství melatoninu je v krvi během spánku 10-15x větší, než během dne.
Melatonin má mnoho důležitých funkcí v našem těle. Melatonin nepodporuje pouze spánek, ale také reguluje tělesnou teplotu a krevní tlak a pomáhá nám bránit naše tělo před oxidací.
Melatonin a jeho účinky
Melaton může ať už přímo nebo částečně pomáhat i v dalších procesech našeho těla:
Podpora spánku
Melatonin pomáhá regulovat celoroční rytmus – pomocí střídání světla a tmy se mění právě i produkce melatoninu. Proto je časté, že se člověk v zimním období, kdy je pořád tma cítí ospale a unaveně. Studie poukazují na to, že se díky melatoninu může dokonce prodloužit celkový čas a kvalitu spánku. Hodně lidí má v dnešní době problém hlavně usnout a to z důvodu stresu, kouření, vystavení příliš silnému záření z elektroniky jako je mobil a počítač.
Melatonin je účinný antioxidant
Melatonin zvyšuje buněčnou tvorbu antioxidačních enzymů a to může zvyšovat produkci například antioxidantu pod názvem gluthathione (antioxidant gluthathione pomáhá proti stárnutí). Často se ale stárnutím u člověka snižuje tvorba melatoninu a tím pádem i ochrana před volnými radikály a neurodegenerativním onemocněním.
Pomáhá posílit imunitu
Melatonin podporuje imunitní systém našeho těla. Pomáhá v boji proti infekcím a předčasnému stárnutí. Není zatím úplně známé, jak přesně melatonin podporuje imunitu, ale některé studie poukazují, že je melatonin schopen snižovat oxidaci buněk v našem těle.
Melatonin pomáhá s Jet Lagem
Narušený spánkový cyklus je častým problém lidí, kteří často létají do jiných časových pásem. Melatonin nám pomůže při narušeném spánku z důvodu překročení několika časových pásem.
Melatonin chrání mozek
Melatonin má nejen anti oxidační účinky v našem mozku, ale také pomáhá posilovat nervové buňky.
Může pomáhat zvyšovat produkci růstového hormonu
Některé studie poukazují na to, že nám melatonin může pomáhat při produkci růstového hormonu. Studie Clinical Endocrinology z roku 1999 objevila, že užití melatoninu před spaním zvyšuje tvorbu růstového hormonu následující den. Růstový hormon má anabolický efekt a je častou opěvován právě u kulturistů.
Zdravé oči
V našich očích se dokáže produkovat taktéž melatonin a to konkrétně v retině. Melatonin je klíčová komponenta při ochraně buněk v očích. Napomáhá také proti očním nemocem jako je zákal.
Žaludeční vředy
Antioxidační účinky melatoninu mohou pomoci při boji proti žaludečním vředům. Některé studie poukazují na to, že melatonin společně s tryptophanem pomáhají léčit žaludek.
Alzheimer
Další pozitivní účinek melatoninu je, že pomáhá ochraňovat mozek a tím pádem pomáhá při prevenci proti této nemoci.
Parkinsonova nemoc
Mnoho lidí trpící Parkinsonovou nemocí má problém usnout. Melatonin jako hormon spánku pomůže v boji proti této zákeřné nemoci.
Tinnitus
Pro lidi, co trpí zvoněním v uších je melatonin možnou variantou k utišení tohoto nepříjemného problému.
Melatonin a vedlejší účinky
Melatonin roste v naší společnosti na oblibě díky zvyšujícímu se životnímu tempu. V dnešní době ho můžeme sehnat téměř v každé lékárně. Melatonin je docela bezpečný doplněk a vedlejší účinky jsou relativně malé.
Mezi nežádoucí účinky patří zejména:
- ospalost
- nevolnost
- noční můry
- chuť spát i přes denní světlo
- celková únava
- depresívní nálady
- ztráta chuti k jídlu
- bolest zad a kloubů
- bolest hlavy
- zmatenost
Zkušenosti s melatoninem
Melatonin je právem nazýván hormonem spánku, jelikož ho užívají jako doplněk lidé trpící nespavostí. Užívání melatoninu je jedna ze základních pomocníků při nespavosti. Jak se ukazuje, tak je melatonin opravdu důležitý hormon pro naše tělo. Pokud trpíte nespavostí a nemůžete spát dlouhé hodiny, tak zkuste využít melatonin ve formě tablet. Melatonin jako doplněk využijí opravdu hlavně lidé s problémem usnout a proto pokud spíte dobře, není důvod melatonin brát pomocí tablet.
Než začnete užívat melatonin, zkuste první omezit věci v seznamu níže. Tím se můžete dokocne vyvarovat i suplementací melatoninu:
- Minimálně hodinu před spaním se nedívejte do monitrou nebo mobilního telefonu, jelikož tyto zařízení produkují modré světlo a tělo si tak myslí, že je pořád den.
- Přes den se vystavujte více slunečným paprskům, protože budete mít správně nastavenou produkci melatoninu.
- Kupte si nepropustné závěsy a udělejte si kompletní tmu. Tma pomocí nepropustných závěsů vám pomůže rychleji usnout. Stejně tak je dobré vypnout všechny led diody od zásuvek, tv a dalších elektro zařízení.
Melatonin a použití
Před užitím přípravku se obraťte na svého lékaře. Pokud trpíte problémy níže, doporučuje se melatonin neužívat.
- deprese
- cukrovka
- epilepsie
- vysoký krevní tlak
- autoimunitní choroby