Lněné semínko a účinky – jak prospívá zdraví?

lněné semínko a jeho účinky

Co je lněné semínko?

Mezi pozitivní účinky lněného semínka na naše tělo patří zejména: podpora zdraví srdce, zlepšení trávení, kardiovaskulární zdraví, působí protizánětlivě, obsahuje antioxidanty, které bojují s volnými radikály, podporuje zdraví naší krve a působí preventivně proti ucpávání cév.

Lněné semínko (Linum usitatissimum) je užíváno již tisíce let. Známky používání lněného semínka sahají až do doby kamenné.

Jsou ta malá hnědá semínka, která se konzumují celá nebo se drtí na prášek. Často se konzumuje také ve formě lněného oleje. Často je lněné semínko nazýváno super potravinou a to právem. Lněná semínka obsahují spoustu vitamínů a minerálů, jako je například: měď, hořčík, fosfor a thiamin (vitamín B1). Semínka jsou zcela bezlepková, takže je mohou konzumovat i lidé s intolerancí na lepek.

Lněné semínko obsahuje také lignany, které příznivě působí proti volným radikálům. Dále jsou v semínku tzv. fytosteroly, které pomáhají snižovat cholesterol.

10 pozitivních účinků lněného semínka:

1. Antioxidanty

Antioxidanty obsažené v lněném semínku podporují ničení volných radikálů, které mají v našem těle za svědomí oxidací a tím pádem i rychlejší stárnutí. Lněné semínko obsahuje i tzv. lignany, které patří také mezi antioxidanty a hlavně působí pozitivně jako prevence proti rakovině a dalším civilizačním chorobám.

2. Vysoký obsah vlákniny

Lněné semínko je výborným zdrojem vlákniny. Obsahuje rozpustnou i nerozpustnou vlákninu, která je pro naše trávení zcela zásadní. Lněné semínko snižuje vstřebávání cukrů do krve a je tedy vhodné pro lidi trpící cukrovkou.

3. Ucpané cévy

Lignany pozitivně působí na snížení zanesení našich cév. Špatnou stravou se naše cévy zanáší a časem se tak snižuje průchod krve a to má na svědomí řadu nemocí.

4. Snižuje pocit hladu

Lněné semínko nám díky vysokému obsahu vlákniny pomáhá snižovat pocit hladu. Stačí jedna čajová lžička lněných semínek a hned se nám zmírní chuť k jídlu. Menší pocit hladu je dán i tím, že se zpomalí trávení a to má vliv na hormony, které regulují chuť a pocit nasycení.

5. Kvalitní zdroj bílkovin

Lněná semínka jsou také dobrým zdrojem bílkovin. Lněná semínka obsahují aminokyseliny jako je arginin. Tyto semínka tak mohou být dalším zdrojem bílkovin, pokud nejíte maso nebo mléčné výrobky.

6. Lněná semínka a hubnutí

Lněná semínka obsahují vlákninu, která je pro hubnutí zásadní. Vláknina nám pomáhá udržet déle pocit nasycenosti a udržuje také hladinu cukru v krvi. Zdravé tuky, spousta vlákniny, antioxidanty, to vše obsahují lněná semínka, které jsou s hubnutím úzce spojeny. Je dobré mít na paměti, že pouhou konzumací lněného semínka nezhubnete, ale budete potřebovat celou škálu kvalitních potravin a hlavně zdravý pohyb.

7. Působí protizánětlivě

Omega 3 kyseliny společně s lignany mohou působit protizánětlivě. Lněné semínko působí preventivně také proti psoriáze, artritidě a lupénce.

8. Pomáhá snižovat krevní tlak

Lidé, kteří mají problém s vysokým tlakem by měli přidat do své stravy lněná semínka, jelikož napomáhají snižovat tlak (Omega 3 kyseliny a vláknina nám ho pomáhají snižovat).

9. Prevence proti rakovině

Antioxidanty a lignany, které jsou součástí lněného semínka bojují proti rakovině.  Antioxidanty bojují proti oxidaci buněk, což je dobrá prevence proti rakovině.  Podle této americké studie lněná semínka pomáhají v boji proti rakovině prostaty, díky vysokému obsahu lignanu.

10. Kardiovaskulární zdraví

Fytosteroly, které lněná semínka obsahují, napomáhají zlepšovat zdraví srdce. Díky omega 3 kyselinám v lněném semínku se snižuje špatný cholesterol LDL a naopak se zlepšuje ten dobrý HDL. Omega 3 také snižují počet triglyceridů v naší krvi a tím se zlepšuje zdraví srdce. Lněné semínko tak může být dobrým zdrojem omega 3 kyselin pro lidi, kteří nejí ryby ani žádné maso.

Co lněné semínko v těhotenství?

Lněné semínko se během těhotenství nedoporučuje, jelikož obsahuje fytoestrogeny, které se mohou chovat jako ženský estrogen. V menších porcích je lněné semínko při těhotenství téměř neškodné, ale určitě je dobré během tohoto období snížit příjem semínek. Podobně jsou na tom i sójové produkty, které nejsou v těhotenství doporučovány.

Jak konzumovat lněné semínko?

Vede se hodně debat, jak konzumovat správně lněná semínka. Je ale pravdou, že pokud není lněné semínko rozemleto nebo nerozkousáno poctivě, tak projde naším trávícím traktem bez zpracování. Mezi dobrý způsob je nechat lněná semínka trochu rozemlít nebo rozmačkat lžící a přidat do bílého jogurtu na snídani. Pro zdravého člověka bude dostačující jedna lžička lněného semínka denně.

Lněné semínko a nutriční hodnoty na 100 g:

Energie6,96
Bílkoviny18,3 g
Sacharidy29 g
Vláknina27 g
Vápník255 mg
Hořčík392 mg
Draslík813 mg
Železo5,7 mg
Fosfor642 mg