Draslík a jeho účinky: stres, svaly, kosti

draslík nedostatek

Jste často unavení a vaše svaly jsou slabé? Možná máte příznaky nedostatku draslíku. Jako ostatní vitamíny a minerály je i draslík velice důležitý pro zdraví člověka. Je to elektrolyt, který pomáhá při správné funkci svalů a nervů. Nedostatek draslíku může způsobit hlavně velice známé svalové křeče nebo svalovou bolest.

Nedostatek draslíku a co vše nám může ovlivnit:

  1. Reguluje hladinu cukru v krvi

Snížení draslíku má za následek snížení hladiny cukru v krvi a to může u některých lidí vyvolat bolest hlavy, chvění, malátnost a nervozitu. Užíváním sodíku a draslíku zároveň můžeme těmto stavům předejít. Tohle je také důvod, proč si někteří lidé s cukrovkou hlídají draslík, jelikož výrazně ovlivňuje hladinu glukózy a inzulínu v krvi.

  1. Snižuje stres a pocit úzkosti

Pokud trpíte často úzkostí a stresem, pak je dobré draslík zařadit do vašeho jídelníčku. Draslík nám napomáhá stabilizovat některé hormony v našem těle a to zejména adrenalin a kortizol, které patří do stresových hormonů. Stres je extrémně škodlivý pro náš imunitní systém a proto je dobré myslet i na draslík v naší dietě.

  1. Udržuje rovnováhu vody v našem těle

Některé naše buňky v těle je potřeba udržovat v rovnováze tekutin a draslík nám napomáhá stabilizaci. Rovnováha vody v těle nám umožňuje správný chod orgánů a proto můžeme vidět u sportovců, že si dají po tréninku banán, který obsahuje velké množství draslíku.

  1. Stimuluje nervovou soustavu

Větší přísun draslíku nám umožňuje dostat do našeho mozku více kyslíku a tím pádem se zlepšuje naše nervová soustava.

  1. Draslík snižuje vytváření ledvinových kamenů

Ledvinové kameny obsahují z větší části vápník. Draslík nám umožňuje snižovat vápník v moči a tím tedy zabraňuje zvětšování a hromadění ledvinových kamenů.

  1. Zlepšuje zdraví kostí

Minerály jsou velice důležitou součástí prevence zdravých kostí. Draslík snižuje možnost vzniku osteoporózi a dalších kostních nemocí, je ale potřeba dodat tělu i další minerály. Minerály udržují pružnost a celkovou pevnost kostí v našem těle.

  1. Draslík a metabolismus

Draslík je také důležitý při zpracovávání tuků a sacharidů v našem těle. Napomáhá tak při přeměně jídla na energii. Dle některých studií má tento minerál také významnou roli při syntéze bílkovin, které nám pomáhají budovat svalovou hmot a podporují růst buněk.

  1. Draslík a zdravé srdce

Zvýšení draslíku v naší dietě pomáhá zdraví našemu srdci. Některé studie poukazují na to, že kombinace snížení sodíku a zvýšení draslíku (4 000 mg denně) snižuje nemoci srdce až o 50%.

  1. Draslík je důležitý pro svaly

Důležitou rolí draslíku je také podpora růstu svalů a efektivní využití energie ve svalech. Pokud máme nedostatek draslíku v těle můžeme se setkat se svalovou paralýzou.

  1. Pomáhá při křečích

Pokud máte často křeče je dobré se zaměřit na větší přísun draslíku, jelikož jeho nedostatek patří právě k hlavním důvodů, proč vznikají. Draslík najdeme hlavně v ovoci, jako jsou například banány.

  1. Napomáhá proti tvorbě celulitidy

Jedním z důvodů vzniku celulitidy je zadržování vody v buňkách. Draslík nám napomáhá regulovat vodu v těle a udržovat zdraví balanc. Draslík odvádí zbytečnou vodu z buněk a tím pádem pomáhá zabraňovat tvorbě celulitidy.

Potraviny, které jsou dobrým zdrojem draslíku:

Zde je seznam potravin bohatých na draslík. Mezi nejlepší potraviny bohaté na draslík patří hlavně banán, který obsahuje více než 10% denní dávky.

  • Banán
  • Špenát
  • Avokádo
  • Mandle
  • Mléko
  • Kokosová voda
  • Losos
  • Citrusové plody
  • Sladké brambory
  • Bílé fazole
  • Halibut
  • Rajčatový džus
  • Jogurty