Jaké potraviny obsahují lepek?
Pokud chcete zjistit, které potraviny a výrobky obsahují lepek, tak se podívejte na seznam níže. Lepek obsahuje opravdu velké množství potravin, polotovarů a bohužel i kosmetiky. Můžeme se setkat, že je lepek dokonce v šampónu nebo instantní kávě. Obsah lepku v potravinách má čím dál více na svědomí alergie a zažívací potíže u lidí. Pokud to myslíte s omezením konzumace lepku opravdu vážně, je důležité číst etikety a důkladně znát většinu potravin.
Co je lepek a kterým potravinám se vyhnout obloukem?
Lepek je protein, který můžeme najít v těchto potravinách: obilí,špalda, ječmen, žito, a také některá oves. Tyto potraviny patří mezi hlavní kategorii, které se vyhnout. Na světě je čím dál více lidí, u kterých se objevuje nesnášenlivost lepku nebo alergie. Obsah lepku se v posledních letech díky modifikaci potravin zvětšil v potravinách několikanásobně a tak je čím dál větší problém pro naše trávící ústrojí vše zpracovat.
List hlavních potravin a jídel obsahující lepek:
- Pšenice – špalda, graham, krupice
- Žito
- Ječmen
- Slad – v různých formách: sladová extrakt, sladový sirup atd.
- Pivovarské kvasnice
- Kuskus
- Bulgur
- Ovesné vločky (většinou stopy lepku při výrobě)
Jaké nejčastější jídla obsahují lepek?
- Těstoviny – vřetena, špagety, kolínka atd.
- Nudle – vaječné, bezvaječné i a naprostá většina čínských
- Pečivo – rohlíky, chleba, sladké pečivo, slané pečivo, piškoty
- Sladkosti – sušenky, koláčky a dokonce i některé čokolády
- Cereálie – corn flakes (vyrábí se z kukuřice, ale obsahují lepek pokud nejsou označeny jako gluten free), granola, ovesné vločky
- Omáčky – sójové, omáčky ke grilování
- Pizza, hamburger, tortila, kebab
- Pivo – téměř každé pivo obsahuje lepek, pokud není speciální gluten free
- Prášek do pečiva
- Buchty, koláče, cookies, donuty, koblihy
- Majonézy
- Zmrzliny
- Některé druhy uzenin: párky, salám, šunka
- Musli tyčinky – včetně ořechových tyčinek
- Proteinové tyčinky – pokud není uvedeno gluten free, tak většinou tyto tyčinky obsahují lepek
Co obsahuje lepek? Zde je list dalších potravin a produktů, které ho obsahují a skoro o nich nevíte:
Ovesné vločky – Ovesné vločky neobsahují lepek, ale často se dostávají při zpracování do procesů, kde se vyskytoval. Pokud máte přísnou dietu, vždy si kupujte ovesné vločky s označením gluten free.
Šampóny – Některé šampóny obsahují lepek kvůli výživě pro vlasy, ale pro lidi s alergií nebo intolerancí na lepek to může způsobit zdravotní komplikace. Čtěte pozorně zadní stranu obalu, kde musí být napsané co šampón obsahuje a většinou se jedná o ovesné mléko a další oleje ze zrna.
Bramborové chipsy – Spousta lidí si myslí, že bramborové chipsy neobsahují lepek, ale ne vždy to je pravda, jelikož se často v příchutích paprika atd. objevuje. Pokud si je dopřejete, tak je dobré jíst pouze solené bez příchutí.
Pudinky – Většina pudinků obsahuje lepek, který zde slouží jako zahušťovadlo. Pokud kupujete pudink v prášku hledejte s označením bez lepku (gluten free), jelikož je na trhu již několik druhů.
Salátové dresinky – Naprostá většina dresinků obsahuje lepek jako další ingredienci pro lepší chuť. Pokud si chcete dopřát dresink, raději si udělejte domácí bez lepku.
Polévky v konzervě – spousta polévek v konzervách obsahuje lepek kvůli lepší hustotě a konzistenci a tak se jim raději obloukem vyhněte.
Sójová omáčka – Hodně výrobců dávají do těchto omáček lepek pro lepší konzistenci.Pokud jíte v asijském bistru a máte alergii na lepek, raději tuto omáčku vynechejte.
Hořčice – Už i některé značky přidávají do hořčice jako zahušťovadlo lepek, tak pozorně čtěte etiketu.
Některé druhy koření – dejte si pozor na mixované koření na maso, jelikož i to může obsahovat lepek
Alkohol – u některých destilací lihovin se může stát, že výsledný produkt obsahuje lepek
Instantní káva – Některé značky výrobců kávy přidávají do instantní kávy lepek pro lepší zahuštění a dokonce ho můžeme najít i v sušeném mléku do kávy a opět kvůli lepší konzistenci.
Takže lepek je v podstatě všude, co mám tedy dělat?
Pokud chcete dodržet bezlepkovou stranu dá to na začátku hodně práce zjistit, která potravina obsahuje lepek a která nikoliv. Základem bezlepkové stravy je si dělat svá vlastní domácí jídla, jelikož se vám může stát, že dostanete dokonce i v restauraci jídlo z pánve, kde se smažilo jídlo z obsahem lepku. Základem bezlepkové stravy je hlavně čerstvá zelenina, ovoce a maso.