V dnešní době není pochyb o tom, že to co jíme ovlivňuje z velké části naše zdraví a to jak se celkově cítíme. Česnek se řadí mezi nejvýznamnější potraviny pro zdraví našeho těla. Česnek (Allium sativum.) hrál významnou roli ve velké části historie naše lidstva – česnek se například používal při rituálech v íránském dualistickém náboženství 6. století př. n. l. Další poznatky o česneku jdou však ještě dál a je známo, že se nacházel na Sibiři a v dalších částech světa, před víc jak 7 000 lety. Často ho využívali k léčebným a rituálním účinkům také Sumerové a Starověcí Egypťané.
Na co je dobrý česnek? 11 účinků na zdraví
1. Česnek jako přírodní antibiotikum: bojuje proti nachlazení, infekcím a bolesti v kru
Allicin obsažený v česneku je chemická sloučenina, která je velice účinná v ničení mikroorganismů, které v těle způsobují infekci a další nemoci, jako je například běžné nachlazení. Téměř celou historií lidstva se česnek používal proti nachlazením a dalším nemocem. Kombinací síry, allicinu a antioxidantů se česnek patří mezi nejlepší přírodní antibiotika. Americká studie poukazují navíc na to, že česnek stimuluje vytváření bílých krvinek, které chrání naše tělo proti infekcím.
Česnek je také účinný proti bolesti v krku
Česnek má antibakteriální účinky a tak dokáže pomáhat ničit bakterie v krku pomocít tzv. Allicinu. Nejlepší možností je česnek rozmačkat nožem a jemně žvýkat několik minut. Tento způsob je pro mnoho lidí nepředstavitelný, ale díky rozmačkání se uvolňujě právě Allicin, který zabíjí viry a bakterie přímo v ústech a dále jde do krku. Pozor pokud česnek uvaříte, tak nebude mít tyto účinky, jelikžo se nebude vylučovat Allicin (proto není česnečka až tak účinná jako syrová forma česneku).
Česnek jako pomocník při bolestech zubu
Bolest zubů je většinou způsobena kazem. Kaz se většinou udržuje na sklovině, kterou napadá a dostává se dále do zubu. Česnekem si můžeme ulevit od bolesti tak, že si z česneku vytvoříme pastu a tu položíme na bolavý zub. V česneku je Allicin, který působí proti bakteriím, který napadají zub.
2. Česnek obsahuje spoustu důležitých látek
Česnek má málo kalorií a obsahuje hlavně Vitamín C, mangan a Vitamín B6. Jeden stroužek česneku (cca 5g) obsahuje 2 mg vápníku, a 0,07g vlákniny. Česnek je však důležitý hlavně pro své antioxidační antibakteriální účinky (zejména díky obsahu Allicinu).
3. Česnek obsahuje antioxidanty, které pomáhají při prevenci vzniku Demence a Alzheimerovy choroby
Volné radikály v těle urychlují proces stárnutí. Česnek obsahuje spoustu antioxidantů, které bojují proti těmto volným radikálům a snižují tak riziko předčasného stárnutí (oxidací se urychluje stárnutí buněk).
Pravidelné užívání česneku se ukazuje jako dobrá prevence proti vzniku Demence nebo Alzeheimerova choroby, jelikož česnek pomáhá najednou snižovat cholesterol, krevní tlak a bránit buňky před stárnutím.
4. Česnek pro zvýšení výkonu u sportovců
Během počátků Olympijských her se atletům podával česnek pro zvýšení výkonu. Konzumace česneku pro lepší výkon se používal celá staletí, ale dosud nejsou prokázány žádné větší lékařské studie, že je česnek opravdu tak zásadní pro zvýšení sportovních výkonů.
5. Česnek pomáhá snižovat krevní tlak a cholesterol
Mezi největší zabijáky na světe patří bezesporu srdeční choroby a mrtvice. Česnek pomáhá snižovat krevní tlak (hypertenzi). Česnek snižuje krevní tlak, protože pomáhá zvyšovat vápník.
Česnek také snižuje cholesterol LDL pomocí narušování syntézy v játrech. LDL cholesterol nám zvyšuje riziko srdečních chrobo a mrtvice.
6. Česnek jako prevence proti nemoci srdce
Konzumace česneku každý den pomáhá proti srdečním chorobám a to díky snižování cholesterolu pomocí sloučeniny Allicinu. Pozor si dejte na to, že je nejlepší forma konzumace česneku bez vaření a pečení, jelikož při vysokých teplotách strácí tento léčebný účinek.
7. Antibakteriální účinky česneku
Česnek je znám pro jeho antibakteriální účinky více jak 7 000 let. Často se také česnek používá pro zmírnění projevů kvasinkových onemocnění. Česnek obsahuje zmínění Allicin, který ničí kvasinky pomocí nabourávání jejich obalu. V jedné americké studii se poukazuje na to, že je česnek účinný také při vaginální infekci, jelikož má velmi účinné antibakteriální vlastnosti.
Antibakteriální vlastnosti česneku pomáhají také při orální infekci a jako prevence proti zubnímu kazu. Česnek v syrovém stavu (ne vařený ani pečený) pomáhá ničit také bakterii H.pylori, který je ve světě jedna z nejrozšířenějších a která způsobuje nejrůznější vředy. Česnek zasahuje proti této bakterii díky antioxidačním vlastnostem a také pomocí potlačování proteinu, který pomáhá vytvářet tyto vředy.
8. Zdravé vlasy a kůže pomocí česneku
Česnek pomáhá bojovat proti volným radikálům, které snižují kolagen, a ten je důležitý pro pružnost a celkové zdraví naši kůže. Pokud máme v těle málo antioxidantů a příliš mnoho volných radikálů, tak naše kůže rychleji stárne a je méně pružná. Další pozitivní vlastností česneku je jeho antibakteriální účinek, který nám pomáhá ničit infekci na naši kůži. Česnek se tak často používá společně s olivovým olejem jako zábal na pokožku a na infikované místo na kůži.
9. Česnek jako prevence proti cukrovce
Česnek bezesporu pomáhá snižovat také hladinu cukru v krvi a tím pádem zlepšuje zdravotní stav při cukrovce. Česnek nejenom snižuje hladinu cukru v krvi, ale taky napomáhá snižovat špatný cholesterol LDL a zároveň trochu navyšuje dobrý cholesterol HDL.
10. Česnek podporuje funkci mozku a zlepšuje paměť
Česnek dle studie na krysách zde napomáhá zvyšovat serotonin v mozku. Důležitý antioxidant S-allyl cystein, který je v česneku ochraňuje buňky mozků proti poškození.
11. Česnek podporuje hubnutí
Česnek napomáhá hubnout a to díky snižování cholesterolu LDL a krevního tlaku. Česnek obsahuje také antioxidanty, které zabraňují stárnutí buněk oxidací. Česnek také dodává tělu energii při cvičení a pomáhá při celkové detoxifikaci toxinů v těle. Často také potlačuje chuť k jídlu a tak je dobrým pomocníkem při dietě. Česnek vám sám o sobě ale nepomůže shodit přebytečný kila, ale pomůže při cestě za lepším zdravím.