11 účinků zázvoru na naše zdraví + negativní účinky

zázvor

Jaké jsou účinky zázvoru na naše zdraví?

Zázvor a jeho pozitivní účinky na lidský organismus jsou známy po tisíce let v Indii a Asii. Zázvor obsahuje tzv. gingeroly, které působí na tělo protizánětlivě, antibakteriálně a hlavně pomáhají snižovat bolest.

Mezi hlavní léčivé účinky zázvoru patří zejména boj s nachlazením, snižování krevního tlaku, snižování cholesterolu, boj s volnými radikály, díky obsahu antioxidantů (zázvor jich obsahuje více jak 50) a také pomáhá zlepšovat trávení.

1. Zázvor při nachlazení – má léčivé účinky?

Zázvor se používá po celá staletí jako velmi účinný prostředek proti nachlazení. Hlavní složkou v zázvoru je gingerol, který působí protizánětlivě. Zázvor má také plno antixodiantů, které bojují s oxidačním stresem v našem těle.

100 g čerstvého zázvoru obsahuje:

  • 18 g sacharidů
  • 3,5 g bílkovin
  • 3 g vlákniny
  • 1,1 g železa
  • 8 g vitamínu C
  • 414 mg draslíku
  • 15 mg sodíku
  • 80 kalorií

V zázvoru dále nalezneme také Vitamín B6, Hořčík, Fosfor, Zinek, Riboflavin a Niacin.

2. Snižuje krevní tlak

Vysoká krevní tlak (hypertenze) je v České republice častá, zejména díky špatné životosprávě. Dlouhodobě neléčený vysoký krevní tlak může mít například za následek nemoc srdce, mozku a ledvin. Snižovat krevní tlak se dá i pomocí zázvoru, který pomáhá rozšiřovat cévy a tím zlepšuje průchod krve. Zlepšení cirkulace krve pomáhá snižovat vysoký tlak. Zázvor obsahuje také Draslík, který ho rovněž pomáhá snižovat.

3. Zlepšuje trávení

Fenolické sloučeniny v zázvoru pomáhají při gastrointestinálních potížích a také podporují tvorbu slin a žluči. Tyto aktivní složky dále pomáhají stimulovat trávení a v některých případech pomáhají dokonce i zmírňovat zácpu.

Zázvor pomáhá také urychlovat trávení a tím může snižovat riziko pálení žáhy. Naše tělo potřebuje k trávení přibližně 60% naší celkové energie. Pokud trávíme rychle a efektivně, tak se můžeme cítit více energičtí.

Zázvor také pomáhá vstřebávat minerály a další důležité prvky z potravy. Často se tak můžeme setkat, že se podává jako předkrm zejména v asijské kuchyni, jelikož zvyšuje apetit a připravuje naše zažívání.

4. Pomáhá při nevolnosti

Zázvor vám může pomoct při nevolnosti a zvracení. Zázvor se také používá ke zmírněný nevolnosti a zvracení například při mořské nemoci. Dle této studie (v angličině) se testovali účinky zázvoru na 576 pacientech po chemoterapii. Výsledek se ukázal jako pozitivní a již dávka 0,5 – 1g zázvoru výrazně zlepšovala stav a snižovala zvracení, které je po chemoterapii časté.

5. Zázvor – bojovník proti oxidačnímu stresu

Zázvor obsahuje antioxidanty, které pomáhají zabraňovat oxidačnímu stresu v našem těle. Oxidační stres urychluje stárnutí buněk a má na svědomí řadu nemocí. Antioxidanty v zázvoru pomáhají také zlepšovat činnost mozku a zlepšovat paměť.

6. Pomáhá při bolestech kloubů (u Osteoartritidy)

Dle této studie v angličtině (zdroj: US National Library of Medicine) se testovalo 247 pacientů s

Osteoartritidou v kolenou. Tito pacienty pravidelně dostávali extrakt ze zázvoru pro zmírnění bolestí. Ukázalo se, že se pomocí zázvoru dá dobře utlumit bolest způsobená Osteoartritidou.

Podle některých studií může zázvor efektivně snižovat bolesti při Osteoartritidě.

7. Snižuje špatný cholesterol LDL

Dle další studie v angličtině může zázvor výrazně pomoct snižovat cholesterol LDL (špatný cholesterol), který způsobuje často nemoci srdce. Cholesterol LDL se často zvyšuje díky špatné životosprávě – tučná jídla, sladkosti.

Studie ukazují, že zázvor pomáhá snižovat cholesterol LDL nejen u zvířat, ale také u člověka.

8. Zázvor a zvýšení testosteronu

Zvyšování testosteronu je v posledních letech velmi probírané téma v lékařském odvětví. Už od roku 1991 se vedou studie a diskuze, zda má zázvor přímý vliv na produkci testosteronu, či nikoliv. Dle této rozsáhlé studie (v angličině) se ukazuje, že má zázvor pozitivní vliv na produkci testosteronu a to hlavně proto, že pomáhá zvyšovat cholesterol a snižovat oxidační stres ve varlatech.

Další důležitou složkou v zázvoru jsou antioxidanty, které zlepšují průchod krve. Přímé spojení mezi zázvorem a zvyšování testosteronu však ještě nebyl nikdy u člověka potvrzen.

9. Působí protizánětlivě

Aktivní složky gingerol, shogaol a paradol v zázvoru pomáhají v boji proti zánětům v těle. Potlačují syntézu Cytokinů (Cytokiny jsou signální proteiny, které přenášejí důležité informace mezi buňkami – působí však pro-zánětlivě). Pokud trpíte často záněty, tak si můžete zkusit přidat do vaše jídelníčku zázvor právě díky jeho protizánětlivým účinkům.

10. Může pomáhat jako prevence proti rakovině

V zázvoru můžeme nalézt tzv. 6-gingerol, který může pomáhat při prevenci rakoviny. Antioxidanty jsou pro prevenci důležité, jelikož bojují s volnými radikály. Je potřeba vědět, že zázvor je dobrý jako prevence a pro celkové zlepšení zdraví našeho organismu, ale neléčí rakovinu, jak píšou některé weby.

11. Může snižovat bolest při menstruaci

Studie ukazují, že 0,5-2 g zázvoru během prvních 3 dnů menstruačního cyklu pomáhají zmírňovat bolesti (Zázvor totiž působí protizánětlivě během menstruace).

Má zázvor negativní a vedlejší účinky?

Konzumace zázvoru je většinou bezpečná, ale při větších dávkách můžou nastat komplikace. Mezi vedlejší účinky zázvoru patří například pálení žáhy, průjem a bolest břicha. Další vedlejším účinkem může být příliš velké snížení krevního tlaku a proto se nedoporučuje s kombinací s léky na snížení krevního tlaku. Často také na internetu nalezneme návody na zázvorové zábaly a masky přímo na kůži. V takovém případě může zázvor u některých lidí při přímém kontaktu s kůži způsobit podráždění a zarudnutí.

Zázvor v těhotenství se také nedoporučuje, jelikož mohou při velkých dávkách nastat zdravotní komplikace (vždy se první poraďte s vašim doktorem). Dalším negativním ale relativně malým účinkem zázvoru je zvýšená plynatost u některých lidí, jelikož má zázvor velký vliv na trávení.